wtorek, 26 lutego 2013

Trening na rzeźbę

Zależy Ci na redukcji tłuszczu,chcesz mieć ładnie wyrzeźbione mięśnie??Powinieneś trenować według zasad ćwiczenia na rzeźbę!! Pracę jaką wykonasz można porównać do zmagań artysty tworzącego swoją sztukę.Będziesz potrzebował dużo motywacji, będziesz musiał pracować nad każdym detalem swojego "dzieła", po uzyskaniu wymarzonych efektów  nie zaniedbaj tego co stworzyłeś! Pamiętaj ,że odpowiednia dieta jest bardzo ważna w tym sporcie i bez niej ciężko o pożądane wyniki.Aby przejść do treningu na rzeźbę trzeba stworzyć solidne podstawy.

Rzeźbienie mięśni jest najtrudniejszą formą kulturystyki. Należy każdą grupę mięśni trenować dwa razy w tygodniu. W przeciwieństwie do treningu na masę rzeźbienie wymaga wykonywania dużej ilości powtórzeń (15-30), przy małych odstępach czasowych a co za tym idzie dobrej kondycji. Ćwiczenie na rzeźbę wiąże się ze spadkiem siły i masy ciała. Spalana zostaje tkanka tłuszczowa, także międzymięśniowa. Zaleca się sporą ilość aerobów, stopniowo coraz więcej. Te powinny być odpowiednio dobrane do własnych potrzeb. Skutkiem zbyt intensywnych ćwiczeń aerobowych  będzie zatrzymanie rozbudowy tkanki mięśniowej i jej spadek. Ciężar jakim wykonujemy ćwiczenia powinien ważyć do 50% maksymalnego, treningi powinny być krótkie i intensywne, małe przerwy między seriami (do 50 s), duża różnorodność ćwiczeń, przynajmniej trzy ćwiczenia na każdą grupę mięśniową.


W każdym tygodniu jeden z treningów się powtórzy lecz co tydzień powinien być to inny trening.
Na tym etapie nasz trening zaczynamy zawsze od ćwiczenia wielostawowego do którego używamy wolnego ciężaru. Dlaczego? Chodzi o to żeby w tym ćwiczeniu zrobić w miarę duże przeciążenie mięśni co ma za zadanie zachowanie naszej ciężko wypracowanej masy mięśniowej na niezmienionym poziomie. Tutaj użyjemy dość dużego ciężaru z którym wykonamy (będziemy w stanie wykonać) max. 7-9 powtórzeń w serii.
Teraz natomiast pojawi się nowy arcyważny element, tzw. "serie łączone'. Metoda ta polega na tym że, wykonujemy dwa ćwiczenia na tą samą grupę mięśniową jedną po drugiej bez stosowania przerwy między nimi. Gdy wykonamy te ćwiczenia dopiero wtedy możemy pozwolić sobie na krótki odpoczynek. Ta technika ma właśnie "napędzać" organizm do jak największego palenia tkanki tłuszczowej. W "seriach łączonych" ilość serii powinna być nie mniejsza niż 12-15.
Na brzuch oraz łydki zawsze stosujemy ilość 15 - 20 powtórzeń bez względu w jakim okresie treningowym jesteśmy.
Czy to już wszystko! Niestety NIE! Ogromnie ważnym aspektem cyklu treningowego na tzw. "rzeźbę" są ćwiczenia aerobowe. Powinniśmy je wykonywać min. 3 razy w tygodniu. Czas który poświęcamy na aeroby powinniśmy zwiększać w każdym tygodniu (nie zaczynajmy od granic możliwości naszego organizmu lecz niech stopniowo adaptuje tego typu wysiłek).

W treningu na rzeźbę koniecznie musisz przestrzegać diety. Bez tego nigdy nie osiągniesz tego czego chcesz w 100%. Choć byś nie wiem jak się starał na treningu to bez diety dużo nie zdziałasz. Jedz jak najwięcej białka i staraj się dostarczać jak najmniej węglowodanów. Ilość posiłków w ciągu dnia powinna wynosić maksymalnie  5. 

Wiadoma sprawa ,że lepszy trening bez diety niż jego brak.

sobota, 23 lutego 2013

Dlaczego warto ćwiczyć???

Zdrowe ciało-Ćwiczenia pomagają zachować dłużej młodość ciała, chronią także przed chorobami, m.in. poprzez wzmocnienie układu odpornościowego, poprawiają sprawność fizyczną oraz wydolność organizmu. Starość niekoniecznie musi oznaczać siedzenie w fotelu ze względu na bolące nogi czy plecy. Pomyślmy o tym już dziś, kiedy mamy jeszcze duży wpływ na nasze przyszłe życie.                  

"W zdrowym ciele zdrowy duch!"-Osoby uprawiające jakikolwiek sport, w tym sporty siłowe czują się znacznie lepiej od osób, które zaniedbują swoje ciało. Dlatego polecałbym siłownię szczególnie teraz kiedy wielu z Was może odczuwać oznaki nadejścia jesieni. Jeśli czujecie się kiepsko z powodu braku słońca, to trening przywróci Wam siły do cieszenia się w pełni każdym kolejnym dniem.

Piękne ciało.Jeśli jesteśmy chudzi i marzymy o idealnej muskularnej sylwetce to siłownia nam to zapewni. Oczywiście nie od razu, musimy uzbroić się w cierpliwość, co jak zobaczymy w końcowym rozrachunku się opłaci. Sytuacja wygląda adekwatnie w przypadku osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Ćwiczenia wpływają nie tylko na budowanie mięśni, wpływają również na spalanie tkanki tłuszczowej. W dodatku osobom, które mają o kilka kilogramów za dużo, łatwiej uzyskać masę mięśniową w przeciwieństwie do osób chudych.

Pewność siebie.Naukowcy dowiedli, że osoby, które ćwiczą regularnie uważają się za atrakcyjniejsze dla płci przeciwnej oraz czują się pewniej w kontaktach międzyludzkich. W dodatku takie osoby są przekonane, że z każdym problemem sobie poradzą, co przekłada się rzeczywiście na bardziej efektywne wykonywanie zadań (uczenie się w przypadku studentów). 

Zdrowy sen.Po zmęczeniu organizm aż domaga się kojącego snu. Nic w tym dziwnego, gdyż podczas snu nasze mięśnie nie tylko odpoczywają oraz się regenerują lecz też wtedy zmieniają swoje wymiary na większe.

Systematyczność.Po pewnym czasie spędzonym na siłowni każdy zauważy, że opuszczenie treningu czy nie wykonanie go w 100% nie daje w zasadzie żadnych korzyści. Tylko regularne i intensywne treningi dają wyczekiwane efekty. Jeśli do tego rygorystycznie przestrzegamy diety i odpoczynku potreningowego (głównie odpowiedniej ilości snu), to ta konsekwencja przeniesie się w inne dziedziny naszego życia, np. będziemy uczyć się systematyczniej i bardziej owocnie niż do tej pory.

Wady postawy i ich korekcja.Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń pod względem technicznym nie tylko wpłynie pozytywnie na nasze mięśnie lecz również może skorygować naszą postawę, oczywiście o ile mamy skrzywienie kręgosłupa bądź często się garbimy.

Każdy może.Jeżeli do tej pory nie znalazłeś żadnego hobby, w którym byś był dobry, to masz najlepszą okazję, by to zmienić. Wiadomo, że nie każdy może zostać piłkarzem czy biegaczem. Natomiast na siłowni może ćwiczyć, jak już wcześniej napisałem, praktycznie każdy! Niestety są małe wyjątki: nie polecam siłowni osobom poniżej 18tego roku życia (my jako studenci nie zaliczamy się do tej grupy) oraz osobom, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą dźwigać ciężkich rzeczy, np. przez poważne urazy kręgosłupa.